Meselenin gerçeği, her şey düşünüldüğünde, DIY'den ("Kendin Yap") çok daha ucuz olması muhtemeldir. İşte nedeni ...


TV endüstrisi son 5 yılda çok değişti ve profesyonel servis sağlayıcılar bu değişikliklere uyum sağlamak için adımlar atmak zorunda kaldı. (Hizmet endüstrisindeki değişimin büyük kısmı, bazıları varlığını sona erdiren büyük üreticilerin kar eksikliğinden kaynaklanmaktadır.) Değişiklikleri gerektiren itici güçleri tam olarak açıklamak bu makalenin kapsamı dışındadır, ancak bazıları aşağıdakilerle ilgilidir:


Parça bulunabilirliği

Parça tanımlama

Düşük kaliteli parçalar

Teknik Destek

Karmaşık ev sinema sistemleri

TV tasarımında sürekli, yüksek hızlı yenilikler

Bir TV onarım uzmanı kiraladığınızda, onarım LOOK kolay yapmak onların işi. Çoğu durumda tek bir ziyarette tamiri mümkün olduğunca çabuk tamamlamaya çalışmak için evinize geliyorlar. Gerçekten servis görevlisini görmeden önce sahne arkasında birçok ileri araştırma ve planlama yapılır.


Seti kendiniz onarmayı seçerseniz, aşağıdaki soruları dikkate almalısınız:


Çevrimiçi olarak bir parça satın alırsam, en güncel sürüm olup olmadığını ve TV'm için doğru bölüm olup olmadığını nasıl bilebilirim?

Arızalı bir parça alıp almadığımı veya TV ile ilgili başka bir sorun olup olmadığını nasıl anlarım? Arızalı parçalar oldukça yaygındır.

Zamanımın değeri nedir? Boş zamanımı internette TV problemlerini araştırmakla mı geçirmek istiyordum, yoksa bu değerli zamanı ailemin şirketiyle eğlenmeyi mi tercih ederim?

Parçayı değiştirirsem ve TV hala çalışmıyorsa ne yapabilirim?

Bir parçayı değiştirdikten sonra TV belirtileri değişirse, bu ek bir sorunum olduğu anlamına mı geliyor yoksa "yeni" parça ek soruna neden oluyor mu?

Parçayı sipariş ettiğim satıcı parçayı geri alıp paramı iade edecek mi?

Yeni arızalı parçanın iade nakliyesini kim öder?

Arızalı bir parçayı değiştirdikten sonra herhangi bir özel ayar yapmam gerekir mi? Öyleyse, neyin ayarlanması gerektiğini nasıl bileceğim?

TV setime yetkin bir onarım yapmak için özel alet veya ekipman satın almam gerekir mi?

Bir semptomu düzeltip düzeltmediğimi veya hatanın gerçek nedenini düzelttiğimi nasıl anlayabilirim?

Satın aldığım parçanın bir garantisi var mı ve eğer varsa, ne kadar süreyle garanti edilmektedir?

Daha önce de belirtildiği gibi, kolay görünmesini sağlamak profesyonelin görevidir ve bu kolay bir görev DEĞİLDİR. Profesyonel bir hizmetçi evinize gelmeden önce aşağıdakilerin bir kısmını veya tümünü yapmak zorunda kalabilir:


Bildirdiğiniz kusurlu belirtileri analiz edin ve inceleyin

TV'nizin şemalarını inceleyin

Sorunu teşhis etmede yardımcı olması için yüksek eğitimli diğer profesyonellerin belirtilerinizle ilgili sorularınızı sorun

Üreticinin "yalnızca teknisyen" destek hatlarından birini arayın

Çevrimiçi, "yalnızca servis merkezi" teknik destek web sitesine erişin ve belirtilerinizi araştırın

Evinize bir seyahatte onarımın tamamlanma şansını artırmak için spekülasyondaki özel sipariş parçaları

Ve güvenlik endişelerinden ya da yanlış bir onarımın sete onarılamaz şekilde zarar verebileceğinden veya üretici garantisini geçersiz kılabileceğinden bahsetmedik.


Tüm bunları göz önünde bulundurduğunuzda, doğru ve profesyonel bir TV onarımını tamamlamak için gereken zaman ve uzmanlığın genellikle en bilgili "do-it-yourselfer" in bile kendi başına yönetebileceğinden daha fazla olduğu anlaşılmalıdır.


Orijinal soruya geri dönersek, her şey düşünüldüğünde, "Profesyonel TV onarımı pahalı mı?"


Çoğu bilgili tüketici, başkalarının ayrıntıları ele almasına, zamanlarından tasarruf etmesine ve hayal kırıklıklarını azaltmasına izin verir. Bu grupta iseniz, tek mantıklı cevap yankılanan bir "HAYIR!"